ЕКСПРЕС ПОРАДИ:

Правила поведінки населення при загрозі здійснення терористичного акту

Тероризм - це метод, за допомогою якого організована група аб опартія прагнуть досягти проголошених нею цілей через систематичневикористання насильства. Для нагнітання страху застосовуються такі терористичні способи (методи), як вибухи і підпали житлових і адміністративних будівель, магазинів, вокзалів, захоплення заручників, автобусів, викрадення літаків і т.д.

Для запобігання можливого терористичного акту або зменшення його наслідків необхідно дотримуватися наступних правил безпеки:

 • у присутності терористів не висловлюйте своє незадоволення, утримайтеся від різких рухів криків, стогонів;
 • при загрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
 • у разі поранення рухайтеся як можна менше - це зменшить крововтрату;
 • будьте уважні, використовуйте будь-яку можливість для порятунку;
 • якщо відбувся вибух - прийміть заходи щодо недопущення пожежі і паніки, надайте першу медичну допомогу потерпілим;
 • постарайтеся запам'ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.

Рекомендації щодо дій населення при виявленні підозрілого предмета, який може виявитися саморобним вибуховим пристроєм

Якщо ви виявили підозрілий предмет - не залишайте цей факт без уваги!

Не чіпайте нічийні пакети (сумки, коробки і т.д.) і не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку співробітнику міліції.

 • не відкривайте знахідку;
 • зафіксуйте час виявлення знахідки;
 • постарайтеся зробити так, що б люди відійшли якнайдалі від можливо небезпечної знахідки;
 • обов'язково дочекайтеся прибуття оперативно-слідчої групи;
 • не забувайте, що ви є основним очевидцем.

Пам'ятайте! Зовнішній вигляд предмета може приховувати його справжнє призначення. Як камуфляж для вибухових пристроїв використовуються звичайні сумки, пакети, згортки, коробки, іграшки і т.п. Ви відповідаєте за життя і здоров'я ваших дітей. Роз'ясніть дітям, що будь-який предмет, знайдений на вулиці або в під'їзді, може становити небезпеку для життя. Не робіть самостійних дій зі знахідками або підозрілими предметами, які можуть виявитися вибуховими пристроями - це може призвести до їх вибуху, жертв, травмувань, руйнувань.

Як діяти, якщо ви потрапили в перестрілку

 Якщо стрільба застала вас на вулиці:

відразу ж ляжте і озирніться, виберіть найближче укриття і проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будівель, пам'ятники, бетонні стовпи, бордюри, канави і т.д. При першій можливості сховайтеся в під'їзді житлового будинку, в підземному переході, підвалі і дочекайтеся закінчення перестрілки.
прийміть заходи по порятунку дітей, при необхідності прикрийте їх своїм тілом;

Якщо стрільба застала вас вдома:

сховайтеся у ванній кімнаті і ляжте на підлогу, оскільки перебувати в кімнатах з вікнами небезпечно.

Як діяти при захопленні автобуса (тролейбуса) терористами

якщо ви опинилися в захопленому терористами автобусі (тролейбусі), не привертайте до себе увагу злочинців, огляньте салон, визначить місця можливого укриття в разі стрілянини, заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається, читайте, розгадуйте кросворди. Зніміть ювелірні прикраси, не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону і не відкривайте сумки без їх дозволу, не реагуйте на їх провокаційну або зухвалу поведінку. Жінкам у міні-спідницях бажано прикрити ноги, якщо спецслужби зроблять спробу штурму - лягайте на підлогу між кріслами і залишайтеся там до кінця штурму. Після звільнення негайно покиньте автобус (тролейбус), тому що не виключена можливість попереднього його мінування терористами і вибуху (загоряння).

Якщо ви опинилися в заручниках

 • не допускайте дій, які можуть спровокувати нападників до застосування зброї;
 • терпіть образи і приниження, не дивіться в очі злочинцям, не поводьтесь зухвало;
 • виконуйте вимоги злочинців, не заперечуйте їм, не ризикуйте життям своїм і оточуючих, не допускайте істерики і паніки;
 • перш ніж що-небудь зробити - запитуйте дозволу (сісти, встати, попити, сходити в туалет і т.д.) але краще – терпіть, щоб не привертати до себе зайвої уваги;
 • якщо ви поранені, намагайтеся не рухатися, цим ви уникнете додаткової втрати крові.

При вашому звільненні

 • лежить на підлозі обличчям вниз, голову закрийте руками і не рухайтеся;
 • тримайтеся, по можливості, подалі від дверей, вікон;
 • ні в якому разі не біжіть назустріч працівникам спецслужб або від них, так як вас можуть прийняти за злочинців.

При отримання інформації про евакуацію

Якщо інформація про початок евакуації застала вас у квартирі:

 • візьміть документи, гроші, цінності;
 • відключіть електрику, газ, воду, погасіть в печі (каміні) вогонь;
 • надайте допомогу в евакуації літнім та тяжкохворим людям;
 • закрийте вхідні двері на замок;
 • повертатись у приміщення можна лише після дозволу відповідних осіб.

ЯК ВИЖИТИ В КВАРТИРІ ПІД ЧАС ОБСТРІЛІВ

Найбезпечніше місце під час обстрілів у старих радянських блокових будинках - туалет і ванна. Вони виливалися, як бетонний моноблок і витримують дуже багато чого. Плюс чавунна радянська ванна. Винесіть з ванної та туалету абсолютно все скло і весь метал !!! У цегляних будинках найбезпечніше місце - ванна і середня капітальна стіна з боку, протилежного обстрілу. У затишний від обстрілів час заклейте вікна скотчем. Кращий орнамент - ромбічна решітка з мінімальним асиметричним кроком. Або повністю заклейте скотчем вікна з двох сторін. Пам'ятайте, що багато серйозних травм, порізів і навіть поранень наноситься осколками скла, що розлітається від вибухової хвилі. Перенесіть у ванну / туалет все найнеобхідніше, щоб під час обстрілу не виходити в приміщення, що потенційно можуть  рострілюватися.

 • Захистіть двері ванної / туалету ватяними матрацами - дуже ефективний засіб від осколків та куль;
 • Перетягніть холодильник в коридор - там для нього найбезпечніше місце.
 • Одягайте ватні костюми (куртки, «ватники») під час обстрілу;

Не вживайте під час обстрілів консерви! Хімікати, що в них містяться, провокують спрагу. Краща аварійна їжа - шоколад, банани і несолоні бутерброди (ковбаса НІ В ЯКОМУ РАЗІ). Можна з несолоним салом.Тримайте вдома Кока-Колу / Пепсі-Колу. Розчинені в цих напоях хімікати нейтралізують сльозоточиві і порохові гази.


НА ВИПАДОК ЗАВАЛА БУДІВЛІ

Купіть автомобільний FM-модулятор. Прикріпіть до нього дві "Крони" і перевірте працездатність. Налаштуйте модулятор на частоті, не зайнятої FM-станціями (бажано ближче до 88 МГц - за міжнародними стандартами нижній FM-діапазон має пріоритет для урядових і загальногромадянських передавачів). У разі завалу будинку записаний на пам'ять плеєра SOS-текст і включений модулятор (фактично це малопотужний передавач, який магнітоли чують на відстані близько 10 м, а професійні сканери – до 200 метрів ) допоможе відшукати вас під завалами. Текст повинен бути розбірливим і не містити довгих слів - вас будуть чути сусіди чи рятувальники на межі чутливості приймачів;
Доброю аварійної рацією послужать старі фірмові радіотелефони, що працювали на частотах порядку 27 Мгц. Субагрмоніка трубок чутна в зоні 13-15 МГц і приймається навіть звичайними короткохвильовими приймачами на відстані в сотні метрів.
Щоб пп. 1 і 2 принесли користь, частіше спілкуйтеся з родичами та сусідами, щоб хоча б приблизно знати хто де в який час знаходиться.

Рекомендації щодо дій громадян під час  оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних  ситуацій:

В період напруженої ситуації в країні громадянин повинен бути підготовлений до дій під час  оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних  ситуацій. Сигнали оповіщення, інформація про дії в умовах надзвичайної ситуації доводяться до населення та працівників підприємств, установ і організацій всіма наявними засобами зв'язку, мовлення і оповіщення.

Способи доведення сигналів:

 • телебачення, радіоприймачі;
 • електросирени, гудки підприємств, гудки транспортних засобів;
 • гучномовці, телефони, посильні.

Почувши звуки електросирен, виробничих гудків, інших сигнальних засобів (що значить “увага всім”), кожний громадянин зобов’язаний:

 1. увімкнути радіоприймач, телевізор місцевого віщання;
 2. уважно прослухати звернення  до населення, яке пролунає  після відключення сирен, гудків, тощо;
 3. продумати і виконати усі рекомендації, що пропонуються;
 4. знайти можливість сповістити про отриману інформацію сусідів чи знайомих.

Оповіщення в умовах воєнного стану здійснюється за сигналами:

Ракетна і авіаційна небезпека – ПОВІТРЯНА ТРИВОГА;
Радіаційне зараження – РАДІАЦІЙНЕ ЗАРАЖЕННЯ;
Хімічне зараження – ХІМІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ;
Біологічне зараження – БІОЛОГІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ.
Оповіщення у мирний час про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій здійснюється за повідомленнями:

у разі аварії на АЕС;
у разі аварії на хімічно-небезпечному об'єкті;
у разі можливого землетрусу, повені, урагану та інших природних небезпечних явищ.

Дії населення при аварії на АЕС.

У перші години після аварії на АЕС для захисту щитовидної залози застосовується препарат з вмістом йоду, а саме йодід калію (для дорослих та дітей старше 2 років – 0,125 г; дітям від  3 місяців до 2 років – 0,0625г). Отримавши повідомлення про загрозу радіаційного зараження, необхідно одягнути засоби індивідуального захисту Якщо в домі протигаза чи  респіратора не має, можна використовувати протипилову маску, зволожену ватно-марлеву пов’язку чи хустинку, дітей вкрити ковдрою або іншою щільною тканиною.

Дії населення при хімічному зараженні:

Отримавши повідомлення про загрозу хімічного зараження необхідно одягнути засоби індивідуального захисту або гумовий одяг (плащ, рукавиці чоботи), лице зав’язати хусткою або шарфом і відправитись у захисну споруду. Займати захисну споруду необхідно організовано, швидко, без паніки. При неможливості зайняти захисну споруду необхідно залишатися дома  (у квартирі), як можна швидше провести роботи з герметизації житлового приміщення.

Громадянин повинен знати про те що забороняється відключати  радіотрансляційні точки та абонентські лінії, через які здійснюється запуск електросирен від мереж державного радіомовлення, демонтувати вуличні гучномовці без погодження з відповідними органами цивільного захисту; Якщо ви стали очевидцем виникнення надзвичайної ситуації на території Хмельницької області маєте знати, що необхідно про це повідомити за телефонами: „101” – черговим службам структурних підрозділів Головного управління ДСНС; 76-47-00 – оперативному черговому  пункту управління з питань ЦЗН (Кризовий центр ОДА Хмельницької області).